top of page

Proč je investování drahé?

Každá investice má svoji cenu, i když si neuvědomuješ, že ji platíš.


Při investování se setkáš s mnoha poplatky, které ti účtují různí hráči finančního trhu - od bank, přes burzy, až po obchodníky s cennými papíry (brokeři).

Teoreticky by poplatky měly by být jasně komunikovány a srozumitelné, v reálném světě tomu tak většinou není. Investoři a investorky často netuší skutečnou výši poplatků, protože jsou netransparentní, nebo dokonce skryté.

Jak je například možné, že údajně „commission-free“ investiční platforma jako eToro jen v prvním kvartálu 2021 vydělala $347 milionů v kolonce, kterou nazvali „commissions from trade“? (Zdroj: Financial Times, červen 2021)


Brokerů se skrytými poplatky je mnoho, bohužel mnohem více než těch, co ceny ukazují poctivě. Existují různé typy poplatků, ale všechny mají jednu věc společnou - platíš je ty. Tímto článkem bych ti chtěl pomoci porozumět poplatkům, na které můžeš při investování narazit a v mnoha případech se jim můžeš vyhnout. Ne každá firma účtuje všechny z níže zmíněných poplatků, proto je výběr brokera v tomto aspektu opravdu důležitý.
Deposit fee

Když si otevřeš účet u nějakého online brokera nebo investiční účet v bance, můžeš se hned setkat s takzvaným vstupním poplatkem (en: deposit fee). Je to jednoduše poplatek, který ti broker účtuje za to, že sis na účet přenesl/la peníze. Může to být buď procento z částky, kterou pošleš, nebo fixní částka.


Bank transfer fee

Ještě předtím, než se tvé peníze na investiční účet dostanou, zakusne se do nich tvoje nebo korespondenční banka a může ti strhnout poplatek za převod (en: bank transfer fee). Toto se děje zejména (ale nejen!) pokud peníze převádíš v cizí měně, jako například USD.

Trade execution fee

Pokud už tedy máš účet s nějakým kapitálem a jsi připraven koupit si první akci, nebo chceš něco ze svého portfolia prodat, dej si pozor na poplatek za provedení obchodu (en: trade execution fee) – je jedno, zda jde o nákup nebo prodej. Ve většině případů je to fixní částka, někdy to však může být také procento z tvého obchodu.

Někteří brokeři ti poskytují omezené množství obchodů zdarma za měsíc a každý další nákup/prodej ti zpoplatňují, proto se určitě pořádně podívej na jejich pricing.FX markup

Pokud investuješ do zahraničních akcií nebo fondů, zpozorni při výrazu konverzní kurz (en: exchange rate). Je to kurz, za který si vyměňuješ jednu měnu za druhou, například eura za dolary. Pokud investuješ v cizí měně, tedy chceš-li například z Evropy investovat do amerického indexu S&P 500, mnoho brokerů ti při změně měny tento kurz navýší. Jedná se o FX markup, navýšení aktuálního konverzního kurzu dvou měn. O navýšení ti broker mnohdy explicitně neřekne. Pokud se k němu však dopátráš, doporučuji následující:

přes Google si prohlédni aktuální kurz - stačí napsat například. „EUR to USD“ (Google zobrazuje investiční data od renomované firmy Morningstar). Tam si porovnáš aktuální kurz s kurzem, který ti nabízejí. Většinou to bude navýšení o 0,5 až 3,5 %. Nezapomeň, že tuto marži musíš zaplatit dvakrát – nejdříve při koupi, později při prodeji aktiv a konverzi na měnu tvého bankovního účtu (např. EUR nebo CZK).Spread

Když už šťastně obchoduješ, nezapomeň na spread. Je to rozdíl mezi cenou, za kterou se tvůj vysněný cenný papír kupuje a prodává. Zákeřné na spreadu je, že ho mnohé investiční aplikace výrazně uměle navyšují a dopátrat se ke skutečnému číslu je těžší, než najít zlaté mince Roberta F.

Při akciích, ETF a kryptě se zvykne pohybovat až kolem 0,5 až 5% (měří se v pipech, kde 100 pipů se rovná 1%).
Management fee / Custody fee

Správcovský poplatek (en: management fee a/nebo custody fee) se na západě aplikuje především na aktivně řízená portfolia. V našem regionu to bohužel firmy často aplikují i ​​na pasivní portfolia, jako jsou ETF.

Poplatek se pohybuje mezi 0,5 až 2,5% z objemu všech investovaných peněz a výrazně se zakousne do tvých zisků, zvláště pokud investuješ dlouhodobě. Tento poplatek ti strhnou bez ohledu na to, jestli se ti daří nebo ne.Performance fee / Success fee

Podobně to je s výkonnostními poplatky (en: performance/success fee). Performance fee je procento ze zisku tvého portfolia. Vezme si ho od tebe broker, například. 20% ze zisku.

Success fee je procentuální odplata, která se účtuje, pokud portfolio přesáhne předem předpokládaný level zisku. Například broker ti může navrhnout předpokládaný roční výnos 5%. Pokud bude portfolio performovat lépe než 5%, vezme si navíc 20% z celého zisku nad 5%.


Withdrawal fee

Pokud jsi při svém investování vydělal/a nějaký profit a chceš si peníze ze svého investičního účtu převést na svůj běžný účet, můžeš se setkat s výstupním poplatkem (en: withdrawal/termination fee). V podstatě platíš za výběr peněz. Může být udáván fixní částkou, nebo procentem z tvého výběru.

Součet vstupního a výstupního poplatku nesmí přesáhnout 5% investované částky.Inactivity fee

Pokud máš založený účet na nějaké investiční platformě, ale už déle ho nemáš aktivní, dej si pozor, někteří brokeři ti strhnou inactivity fee, tedy poplatek za nečinnost.Premium account fee

Poplatek, který bývá ve většině případů nejtransparentnější, je standardní poplatek za prémiový účet (en: premium account fee). Tam ti jen doporučujeme jasně si prohlédnout, jaké výhody ti přináší prémiový účet oproti běžnému.Shrnutí a jak do toho zapadá Tatrym

Výběr brokera má přímý dopad na tvé zisky. To zejména v případech, kdy aktivně traduješ, nebo investuješ v horizontu mnoha let – protože na poplatcích je přece nejhorší to, že se časem zvyknou nabalit.

Nás v Tatrymě zlobí nepoctivost a neférovost brokerů a pochybných investičních aplikací, které tvrdí, že mají malé nebo žádné poplatky, ale v konečném důsledku tě o velkou část peněz připraví.

Proto jsme se rozhodli výše uvedené poplatky neúčtovat. Jediný placený prvek bude prémiový účet, kde najdeš finanční zprávy a analýzy, budeš si moci přidat neomezený obnos peněz každý měsíc a využívat dalších zajímavých features. Samozřejmě, pokud prémiové služby nepotřebuješ, obchodování více než 4000 akcií a 1500 ETF budeš mít navždy zcela zdarma.


Aplikaci momentálně testujeme a zanedlouho ji otevřeme pro všechny. Klidně nám nech email níže, prvních 2 000 lidí z waitlistu od nás při spuštění aplikace obdrží záhadnou akci zcela zdarma.Pokud se ti líbí co děláme, napiš nám a vždy se rádi pobavíme :)


Andrej

Co-FounderNapiš nám na hello@tatrym.com
21 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page